Özel Haber
Giriş Tarihi : 10-05-2022 16:26

Ehliyet Almanın Kuralları Değişiyor

10 Haziranda Ehliyet almak için uygulanan kuralların değişmesiyle ilgili gazetemize konuşan Özel Adıyaman Gölbaşı Gölkent Sürücü Kursu Sahibi Celal Yıldırım, Uzun zamandır alışılmış kuralların dışına çıkılacağını ve artık ehliyet alınmasının daha zor olacağını belirtti.

Ehliyet Almanın Kuralları Değişiyor

E-sınav, direksiyon dersleri ve direksiyon sınavlarında değişikliğe gidildiğini ehliyet almanın sürücü adayları için 10 Hazirandan sonra zorlaşacağını vurgulayan Özel Adıyaman Gölbaşı Gölkent Sürücü Kursu Sahibi Celal Yıldırım, “Uzun zamandır alışılmış olan sistemin dışına çıkılması planlanıyor. E-sınav uygulaması şu anda 45 dakika ve 50 sorudan oluşmaktadır. Mevcut sınav soru sayı ve dağılımı ise 23 trafik ve çevre bilgisi, 12 ilk yardım, 9 motor ve araç tekniği ve 6 trafik adabı şeklinde yapılmaktadır. Direksiyon sınavları yeni yönetmelikle 35 dakikadan 50 dakikaya çıkarılacaktır ve sınav 3 aşamalı olarak gerçekleşecektir. Çeşitli trafik koşullarında sürücüler üzerinde test uygulaması ve hatta gece sürüş dersleri de yeni yönetmelikle zorunlu hale gelecek. Bu değişiklikle sürücü adayının trafikteki her koşulda bilgili ve tecrübeli olması hedefleniyor. Bu nedenle direksiyon eğitimini tamamlayan ve direksiyon sınavına girecek olan adayları daha zorlu bir sınav beklemektedir” şeklinde konuştu.

Ucuza Alınan Eğitimin Kalitesi Düşük Olur

Her şeyde olduğu gibi ehliyet kurs ücretlerinde de artışın gerçekleşeceğini ama kaliteli eğitiminde maliyet gerektirdiğini dile getiren Yıldırım, “Bilindiği gibi kaliteli eğitim için bir maliyet gerekmektedir. Ders saatlerinin artışı gelen zamlar nedeniyle kurs ücretlerinde de yüzde elli oranında bir artış gerçekleşecektir. Tabi sürücü adayları kurs kurs dolaşarak bütçelerine en uygun kurs arayışa girecekler ama bilmeleri gereken şudur ki; ucuza alınan eğitim kalitesi her zaman düşüktür. Bizler kaliteli bir eğitim için alanında uzman kadromuzla ve kadın direksiyon hocamızla kursumuza katılan vatandaşlarımızın tam donanımlı olmaları için uğraşıyoruz. Yüzde yüze yakın bir başarı oranıyla en iyisini yapmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Yıldırım ehliyet alacak olan kişilerin mevcut sağlaması gereken şartları ve sınıfa göre ehliyet alma yaşlarını hatırlattı. Gereken şartlar: Tecrübe koşulu, yaş koşulu, diploma koşulu, dağlık koşulu, adli sicil kaydı koşulu ve teorik ve direksiyon sınavlarından başarıyla geçme koşuludur.

Ehliyet yaşı alınmak istenen ehliyetin sınıfına göre değişkenlik gösterir:

Yaş şartı A1, B1 ve M sınıfı ehliyetler için 16 olarak belirlenmiştir.

A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetleri almak için ise yaş şartı 18 olarak belirlenmiştir.

A sınıfı sürücü belgesi almak için konulan yaş şartı ise 20 olmakla birlikte, yalnızca gücü 15 kilovatın üzerinde olan üç tekerleği bulunan motosikletleri kullanmak için gerekli A sınıfı ehliyette 21 yaş şartı vardır.

C, CE, D1 ve D1E sınıfı ehliyetlerden birini almak için 21 yaşını tamamlamak gerekir.

D ve DE sınıfı ehliyetleri almak için ise 24 yaşını tamamlamak gerekir.

Ehliyet almak için gerekli olan bir diğer koşul, deneyim şartıdır. Deneyim şartı da alınmak istenen ehliyetin türüne göre değişkenlik gösterir.

A sınıfı ehliyet için, 24 yaşını tamamlamış kişilerde deneyim şartı aranmaz. 24 yaşını doldurmamış kişilerde ise en azından 2 yıllık A2 sınıfı ehliyet sahibi olma koşulu aranır.

C1, C, D1 ve D sınıfı ehliyetler için, en azından B sınıfı ehliyet sahibi olma koşulu aranır.

BE sınıfı ehliyet alabilmek için, B sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekir.

C1E sınıfı ehliyet alabilmek için, C1 sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir.

DE sınıfı ehliyet alabilmek için, D sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir.

D1E sınıfı ehliyet alabilmek için, D1 sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir.

Bunların dışında ehliyet alabilmek için gerekli olan bir diğer koşul, diploma sahibi olmaktır. Tüm ehliyet türleri için en azından ilkokul mezunu olmak gerekmektedir.

Ehliyet alabilmek için adaylardan istenen bir diğer yeterlilik, sağlık yeterliliğidir. Sağlık şartı, Sürücü Adayları ile Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik kapsamında gerekli olan tüm sağlık koşullarını kapsamaktadır. Bu kapsamda, söz konusu Yönetmelikte belirtilen tüm sağlık koşullarını sağladığını gösteren sağlık raporunu sunmayan adaylar, ehliyet alamamaktadır.

Ehliyet alabilmek için gerekli olan bir diğer koşul, adli sicil kaydının temiz olması koşuludur. Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 76. maddesinde, bazı suçları işleyen kişilerin sürücü belgesi almasına engel teşkil eden hükümler bulunmaktadır. Buna göre, Türk Ceza Kanununun 188, 190 ve 191'inci maddelerinde sayılan suçları işleyen kişilerin ehliyet alma hakkı bulunmamaktadır. Bunun haricinde, 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4'üncü maddesinin yedinci fıkrası kapsamında belirtilen suçları işleyen kişilerin de ehliyet alması mümkün değildir. Son olarak, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12'nci maddesinin ikinci fıkrasından itibaren sayılan tüm suçları işleyen kişiler de ehliyet alma hakkına sahip olamazlar. Ehliyet alabilmek için ibraz etmemiz gereken adli sicil kaydında, sözü edilen maddelerde yer alan suçlarla ilgili bir kayıt olmaması esastır.

Haber: Gamze KÜTÜK

 

emineemine