Özel Haber
Giriş Tarihi : 18-05-2022 08:59

Gölbaşılı Genç Mühendisin Büyük Başarısı

Gölbaşı Genç Ziraat Mühendisi ve Uzman Proje Danışmanı Gizem Bilgili, makine-ekipman desteğinden ilçe için 50 projenin onay aldığını söyledi.

Gölbaşılı Genç Mühendisin Büyük Başarısı

Ziraat Mühendisi ve Uzman Proje Danışmanı Gizem Bilgili açıklamasında “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine ilişkin 09.10.2021 Tarihli ve 31623 sayılı Karar kapsamında Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No:2020/25) ‘de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Tebliğ No:2021/35) hükümleri çerçevesinde A iş planı kapsamında makine-ekipman alımları destek kapsamında Gölbaşı ilçemizde 50 proje onaylandı. Adıyaman genelinde ise başvuru yapılan proje sayısı 1354, onaylanan proje sayısı 260” ifadelerini kullandı.

    81 ilde uygulanacak olan yüzde 50 hibeli makine- ekipman desteği başvurusunda onay alan 50 proje destekten yararlanacak diyen Bilgili, “Çiftçiler her makine-ekipman için ayrı ayrı belirlenen kriterleri sağladığı taktirde yalnızca bir tarım makine-ekipmana başvuru yapabileceklerdir. Başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı ve İl Müdürlüklerinin değerlendirilmesinden sonra sonuçlanacaktır. Sonuçlanan yatırım projelerinde hibe almaya hak kazanan çiftçiler bulundukları İl Tarım Müdürlükleri ile hibe sözleşmesi imzaladıktan sonra satın almak istediği tarım makinesini satın alacak ve yapılacak olan kontroller sonrasında hak edişi alabilecektir” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı çiftçilere sunmuş olduğu hibeler ile tarıma dayalı küçük ve orta ölçekli sanayinin geliştirilmesini, üretici gelirlerinin arttırılması ve çeşitlendirilmesini esas alındığının altını çizen Bilgili, “Ben de bir Ziraat Mühendisi ve Uzman Proje Danışmanı olarak çiftçilerin tarım hibelerinden yararlanmalarını ve tarımsal kalkınmanın desteklerle daha iyi bir noktaya geleceğini savunuyorum. Daha ayrıntılı bilgi almak ve hibelerden yararlanmak için tüm çiftçilerimizi Başak Tarımsal Danışmanlık ve Mühendislik Cumhuriyet Mahallesi, İnönü caddesindeki iş yerimize davet ediyorum” diyerek çiftçilere seslendi.

Haber: Mustafa GÜL

emineemine