Turkay Gazetesi
HV
28 EYLÜL Çarşamba 16:04

Kurtulmuş: Türkiye Son Zamanlarda Hemen Hemen Dünyanın Her Tarafında Taktir Toplamaktadır

Adıyaman'a çeşitli temaslarda bulunmak için gelen AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesinde liderler ile fotoğrafının tarihi olduğunu ve fotoğrafın Türkiye'nin itibarının en güzel örneği olduğunu belirtti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2022 16:08
Kurtulmuş: Türkiye Son Zamanlarda Hemen Hemen Dünyanın Her Tarafında Taktir Toplamaktadır

Türkiye Petrolleri'nde 'Basın Buluşması'na AK Parti Genel Başkanvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Halil Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç, AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Avukat Mustafa Alkayış, AK Parti Adıyaman İl Kadın Kolları Başkanı Av. Saliha Diler, AK Parti Adıyaman Gençlik Kolları Başkanı Mevlüt Kuştepe ve partililer karşıladı.

AK Parti Genel Başkan vekili Numan Kurtulmuş, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Adıyaman'a geldi. İlk olarak gazeteciler ile bir araya gelen Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü Zirvesinde liderler ile fotoğrafının tarihi olduğunu ve fotoğrafın Türkiye'nin itibarının en güzel örneği olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle dedi:

"Semerkant'ta ortaya çıkan fotoğraf tarihe geçmiştir. Cumhurbaşkanımızın Semerkant'ta Şanghay İşbirliği Örgütü üyesi ülkelerin devlet başkanları ile çektirmiş olduğu fotoğraf Türkiye'nin itibarını uluslararası alanda önemlidir. Türkiye son zamanlarda dünyanın bütün sorunlarına karşı çözüm üreten, dengede duran ve ortaya çıkan sorunların insanlığı olumsuz etkilemesine mani olmaya çalışan insanı dengeyi ve aktif politikasıyla hemen hemen dünyanın her tarafında Avrupa'da, Amerika'da, Asya'da bir çok yerde büyük bir taktir toplamaktadır. Tabiri caizse Türkiye artık küresel bir aktör, Recep Tayyip Erdoğan'da küresel bir lider olduğu uluslararası ilişkilerde ortaya çıkan sorunlara karşı yaklaşımları ve siyaset yönetme tarzlarıyla ispat etmiş ve ortaya koymuştur." Türkiye'nin savunma sanayisinin güçlü olmasından birilerinin rahatsız olduğuna da dikkat çeken Kurtulmuş, "Uzunca bir zamandır Adalar'da Lozan anlaşması gereği uluslararası anlaşma şuanda geçerli olan anlaşmaya göre askeri statüden arındırılması gereken Adaların çok hızlı bir şekilde askeri üstlerle doldurulduğu ve bunların tamamına yakını Türkiye'nin çok yakın bölgelerinde olan adalar olduğunu biliyoruz. Şimdi müttefikimiz ABD; &biz bu tedbiri Rusya'ya karşı alıyoruz' diyor. Kimseyi enayi yerine koymasınlar bu silahlanma niçin ve kime karşı bunu dikkatle takip ediyoruz. Onun için birileri Türkiye'nin milli savunma sanayisinin güçlü olmasından rahatsızlar, onun için Türkiye'yi F35 meselesinde bir şekilde köşeye sıkıştırmak isterler, onun için S400'de köşeye sıkıştırmak isterler" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin Akdeniz'de artık büyük bir güç oldu olduğunu anımsatan Kurtulmuş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bunlara kalsaydı Akdeniz'de Türkiye'yi burnunu dahi dışarı çıkaramayacak bir ülke haline getirirlerdi. Sayın cumhurbaşkanımızın vizyonu, kararlılığı, duruşuyla ve cesaretiyle dış politikada ortaya koyduğumuz mantıklı, tutarlı çözümlerle Türkiye Akdeniz'de artık büyük bir güç oldu. Akdeniz'in temel ülkelerinden birisi olduğunu ortaya koymuştur. Şimdi biz bu konuşmayı yaparken Abdulhamithan gemimizin Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama faaliyeti sürdürdüğünü biliyoruz. Bunlar Türkiye'nin dostlarının hoşuna gittiği gibi Türkiye karşıtlarının ne kadar canını yandığının farkındayız. Onun için Yunanistan'a başkaları adına bir vekalet unsuru olarak Türkiye'ye karşı bu provokasyonlardan vazgeçmelerini bir kez daha hatırlatmak isterim."

Seçimin yaklaştığını ve muhalefetin oluşturduğu 6'lı masanın HDP ve FETÖ tarafından desteklendiğini dile getiren Kurtulmuş, şöyle dedi:

"Seçim geldi yaklaştı artık kum saatini geri çevirdik ve kum aşağı doğru akmaya başladı. Aylardır söylediğimiz bu 6 artı 1'lik masa hatta bazıları 6 artı 2 diyor. Yani görünmeyen 2 ortak birisi HDP birisi FETÖ. Söyleyince kızıyorlar; 'masanın altında üstünde kimse yok' diyorlar. Milletimiz enayi mi; Adıyaman'dan açık söylüyorum o zaman kalkın söyleyin 'bizim HDP'nin oylarına ihtiyacımız yoktur. Biz HDP ile ittifak yapmıyoruz, iş birliği yapmıyoruz yalan söylüyorsunuz' desinler. Hepsi biliyor ki; HDP'nin desteği olmadan o masadan herhangi birisinin cumhurbaşkanlığı yarışına aday olmasına ortak olmasına dahi mümkün değil. Siyasal matematik böyle topluyorsunuz, çıkartıyorsunuz HDP desteklemez ise bunların adaylarının yarışa ortak bile olması mümkün değil. Bunu bildikleri için HDP ile beraber görünmemek istedikleri için 'sadece 6'mız varız' diyorlar. Bunu açıkça söylediler HDP'liler ise bir yere kadar sabrediyorlar ve 'arkadaş parlamentoya sizi biz taşımadık mı? Oylarımızı alırken iyi de bizi yanınızda niye görmek istemiyorsunuz' diye hemen tartışmanın tarafı haline geliyor."

Haber: Gamze GÜL

Emine TÜTÜNEmine TÜTÜN

YORUMLAR