Güncel
Giriş Tarihi : 02-06-2022 15:42

STK Platformu Üyeleri Kılıçdaroğlu'nun İddialarını Yalanladı

TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD'deki paralel bir vakfa transfer edildiğini açıklayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri tepki göstererek, baştan sona bir FETÖ kumpası görüntüsünü olduğunu ve iddiaları kınadıklarını söylediler.

STK Platformu Üyeleri Kılıçdaroğlu'nun İddialarını Yalanladı

Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından Mayıs ayı olağan toplantısı Keleş Konağında gerçekleştirildi.
Toplantıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TÜRGEV ve Ensar vakıfları aracılığı ile 1 milyar liranın ABD'deki paralel bir vakfa transfer edildiğini iddiaları değerlendirilerek tepki gösterildi.
"Eğitim vakfı olarak şimdiden bulunduğu ülkede saygın bir konuma ulaşmıştır"
Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına konuşan Başkan Emin Çil,"Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak Mayıs ayı olağan toplantımızın özel gündem maddesini gençlik çalışmalarında önemli bir görevi ve sorumluluğu üstlenmiş, iki değerli STK mız olan TÜRGEV ve ENSAR vakıflarımıza yönelik yapılan iftira odaklı, yalan ve kumpasa karşı kınama bildirimizin  kamuoyunun vicdanına sunulması başlığıyla gerçekleşmiştir. ABD yasalarına göre resmî olarak kurulan ve bu çerçevede faaliyet gösteren TÜRKEN Vakfı, ABD’ye okumak üzere gelen Türk gençlerine barınma ve burs imkanları sunan, attığı her adım şeffaf ve hesap verilebilir, ABD makamları tarafından denetlenen bir eğitim vakfı olarak şimdiden bulunduğu ülkede saygın bir konuma ulaşmıştır. Böylesine büyük ve değerli bir vizyonun eseri olan çalışmaların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarını gururlandırması gereken bir projenin, yalanlara ve iftira kampanyalarına malzeme yapılarak lekelenmeye çalışılmasının arkasındaki motivasyonu anlamakta güçlük çekiyoruz. Amerikan makamları ile paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir hava ile adeta servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz. Adıyaman STK Platformu olarak, hiçbir yasal ve ahlaki dayanağı olmayan, baştan sona bir FETÖ kumpası görüntüsünü andıran bu akıl ve izan dışı iddiaları şiddetle kınıyoruz."dedi.
"ABD makamları tarafından denetlenen bir eğitim vakfı"
Yurt binası sadece orada konaklayacak olan Türk öğrencilerin değil, yurt dışındaki Türk toplumunun ve Türkiye'nin gururu olmaya aday olduğunu ifade eden Çil, şunları söyledi:
"İlim mertebesinin en yüksek mertebe olduğuna asırlardır inanan toplumumuzun, öğrenci okutma misyonunu çoğunlukla vakıflar, dernekler ve Sivil Toplum Kuruluşları aracılığı ile yürüttüğü bilinen bir toplumsal vakıadır. Bu çerçevede pek çok vakfımız ve derneğimiz gibi TÜRGEV ve ENSAR Vakıfları da bu misyonla toplumun bağrından çıkmış, toplumumuzun kendi öz kaynakları ile bugüne kadar on binlerce öğrenciye eğitim desteği sağlamıştır. TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının kuruldukları günden bu yana değişmeyen vasıfları; gençlerimizi çağın değişen şartlarına göre desteklemek ve her dönemde karşılaştıkları meydan okumalar karşısında yanlarında olmaktır.
ABD yasalarına göre kurulan ve yine ABD yasaları çerçevesinde faaliyet gösteren TÜRKEN Vakfı, ABD’ye okumak üzere gelen Türk gençlerine barınma ve burs imkanları sunan, onların bulundukları çevre ile uyumlu ve sağlıklı bir eğitim yaşamı geçirmeleri için çeşitli faaliyetler düzenleyen ve attığı her adım şeffaf ve hesap verilebilir olan, ABD makamları tarafından denetlenen bir eğitim vakfı olarak şimdiden bulunduğu ülkede saygın bir konuma ulaşmıştır. Bu saygın konum, vakfın ABD’de yaşayan başta Türk toplumu olmak üzere pek çok önde gelen toplum lideri tarafından desteklenmesini ve kalabalık bağış organizasyonları ile kendisine kaynak sağlamasını da beraberinde getirmiştir.
ABD’ye okumak üzere gelen Türk gençlerinin ilk ve en önemli ihtiyacının barınma ihtiyacı olduğunun anlaşılması toplanan bağışlarla New York’ta bir yurt binasının inşa edilmesini bir ihtiyaç olarak öne çıkarmıştır. Bu çerçevede yerel bağışçılar dışında TÜRGEV ve ENSAR aracılığı ile birçok hayırsever bu prestijli projenin parçası olarak yurt dışındaki Türk öğrencileri destekleme yoluna gitmişlerdir. Önümüzdeki yıl açılması planlanan ve son derece etkin bir bütçe kullanımı ile hayata geçirilen yurt binası sadece orada konaklayacak olan Türk öğrencilerin değil, yurt dışındaki Türk toplumunun ve ülkemizin gururu olmaya adaydır. Böylesine büyük ve değerli bir vizyonun eseri olan çalışmaların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarını gururlandırması gereken bir projenin, yalanlara ve iftira kampanyalarına malzeme edilmesini Adıyaman Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak şiddetle kınıyoruz."

 

Haber: Yüksel GÜL

emineemine