Turkay Gazetesi
HV
26 KASIM Cumartesi 18:56

Taş, Muhtarlar Günü İçin Açıklama Yaptı

Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdülkadir Geylani Taş 19 Ekim’in Muhtarlar Günü olması sebebiyle açıklama yaptı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-10-2022 13:30
Taş, Muhtarlar Günü İçin Açıklama Yaptı

Başkan Abdulkadir Geylani Taş, ”Ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesesi 193 Yaşında. 1829 yılından bu yana faaliyetlerini sürdürmektedir. Muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedirler.

Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri ile müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonu’nun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla Türkiye muhtarlar konfederasyonunun 03 Mart 2015 tarihli dilekçesinde Osmanlı arşivlerinde yapılan incelemeler sonucunda 193 yıl önce 19 Ekim 1829 tarihinde padişah 2. Mahmut’un fermanıyla İstanbul’un Fatih, Galata ve Eyüp kadılıklarında kurulduğu görülmektedir.

Ancak ilk muhtarlar seçimle değil tayinle görevlendirilmiş olup 1833 yılında ise İstanbul dışında Kastamonu -Taş köprü de ilk taşra muhtarlığı kurulmuştur. Zamanla muhtarlık imparatorluğun her tarafına yayılmıştır. Muhtar seçimlerinin ilk yapıldığı yer ise Bolu ilimizdir. 19 Ekim 2015 pazartesi günü 29507 sayılı resmi gazete de yayınlanan 2015/11 numaralı Başbakanlık genelgesiyle bundan sonra bütün yurt da 19 Ekim resmi olarak muhtarlar günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Türkiye Genelinde 8.sini kutladığımız muhtarlar günümüzde yüreğimizdeki bütün dualarımızı 14 Ekim günü Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 41 madenci kardeşimize gönderiyoruz .Rabbim mekanlarını cennet eylesin yaralı madenci kardeşlerimize de ayrıca yüce Rabbimden Şafi ismi hürmetine acil şifalar diliyoruz. Rabbim ülkemize bir daha böyle acılar yaşatmasın inşallah. Yaklaşık 20 yıllık Ak parti iktidarı döneminde Muhtarlık Camiasına adeta ikinci Baharını Yaşatan adeta küllerinden yeniden doğmasını sağlayan Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve içişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu’ya 19 Ekimi muhtarlar gününü bizlere armağan ettikleri için ayrıca teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Allah Recep Tayyip Erdoğan’ı başımızdan eksik etmesin inşallah” ifadelerini kullandı.

Haber: Gamze GÜL

 

Emine TÜTÜNEmine TÜTÜN

YORUMLAR