Turkay Gazetesi
HV
26 KASIM Cumartesi 19:29

Tutdere: Bireysel Silahlanmayla İlgili Gerekli Tedbirleri Alın

CHP’li Tutdere, maganda kurşunuyla hayatını kaybeden Kaan Mirza bebeği TBMM gündemine taşıdı. Bireysel silahlanmayla ilgili dereken tedbirlerin alınması gerektiğiyle ilgili konuştu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-10-2022 13:10
Tutdere: Bireysel Silahlanmayla İlgili Gerekli Tedbirleri Alın

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı Üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında maganda kurşunu nedeniyle hayatını kaybeden 13 aylık Kaan Mirza bebeği TBMM gündemine taşıyarak bireysel silahlanmadaki artışına değindi.

Maganda kurşununun başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybeden 13 aylık Kaan Mirza bebeği TBMM’de konuşan Tutdere, “Ülkemizde her yıl çok sayıda kişinin yaralanmasına veya ölümüne neden olan bir konuya hepinizin dikkatlerini çekmek istiyorum. Besni ilçemizin Kesmetepe nüfusuna kayıtlı öğretmen arkadaşımız Ali Taş’ın oğlu 13 aylık Kaan Mirza bebek 28 Eylül 2022 tarihinde sokakta bebek arabasının içerisindeyken kafasına isabet eden mermi nedeniyle vefat etmiştir. Aileye bir kez daha başsağlığı diliyorum” ifadelerini konuştu.

Bireysel silahlanmayla herkesin silahlandığını ve gerekli tedbirlerin alınması ve Kaan Mirza bebeğin faillerinin yakalanması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile AKP’ye seslenen Tutdere, “Buradan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve iktidara açık çağrı yapıyorum: Kaan Mirza'nın katillerini, faillerini bir an evvel bulun, adalete teslim edin” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya Tutdere, “Bireysel silahlanmayla ilgili gerekli tedbirleri alın. Peynir ekmek satar gibi silahlar satılmasın, canlar artık toprağa düşmesin” diye konuştu.

İnternetten av tüfeği almanın, ayakkabı almak kadar kolaylaştığı, kapıya teslim şekilde ucuz fiyatlara av tüfeği, kurusıkı tabanca gibi ateşli silah satımı yapıldığı ürkütücü bu dönemde ne yazık ki bireysel silahlanma Türkiye'de gün geçtikçe artıyor. Jandarma Genel Komutanlığı’nın verileri göre 2018’de 7 bin 630 olan silah bulundurma ruhsatı alan kişi sayısı, 2021 yılında 16 bin 569 oldu. Böyle giderse bu yıl daha da artması şaşırtmayacak. Zira acı kayıplar yaşanmaya devam ediyor. 

Kaynak: PHA

Emine TÜTÜNEmine TÜTÜN

YORUMLAR